Raportează o problemă

sau anuleaza

FEEDBACK

logo

ContactDespre noiOfertaCariereNourasi

Festivalul de Film Central European Timișoara #1

03 SEP DUM
-
09 SEP SAM

poster Festivalul de Film Central European Timișoara #1 Timişoara

PROGRAM:
DUMINICĂ, 3 septembrie
Cinema Timiș
17:00-Sieranevada (România, 2016), r. Cristi Puiu, Competiție
Piața Libertății
21:00-Gala de Deschidere a CEFFTm, Final Fericit (Cehoslovacia, 1967), r. Oldřich Lipský) & Cine-concert EYOT
Piața Dacia
21:00-Cocoșul decapitat (România-Germania, 2008), r. Radu Gabrea, retrospectiva Radu Gabrea

LUNI, 4 septembrie
Cinema Timiș
15:00-Viața e o trompetă (Muntenegru, 2015), r. .Antonio Nuić, Competiție
17:00- Eu, Olga Olga Hepnarová (Cehia, 2016), r. Petr lui Kazda și Tomás Weinreb, Competiție
20:30-Smac (Grecia, 2015), r. Elias Demetriou, Competiție
Piața Libertății
21:00 – American Honey (Anglia, 2016), r. Andrea Arnold, Panorama
Piața Dacia
21:00 – Toni Erdmann (Germania-România, 2016), r. Maren Ade, Panorama
Casa Artelor
20:30 – Piatra care plânge (Grecia, 200), r. Filippos Koutsaftis, Viitoare Capitale Culturale Europene
Sinagoga din Cetate
16:00 – Evrei de vânzare (România, 2012), r. Radu Gabrea, retrospectiva Radu Gabrea
18:00 – Mao Zadong (Albania, 2007), r. Besnik Bisha, Filme dedicate diversității culturale și minorităților
20:00 – GEI ONI-Valea Puterii (Israel, 2010), r. Dan Wolman, Filme dedicate diversității culturale și minorităților
Evenimente conexe
Librăria Cărturești
18:00-Lansare de carte „J. Negulescu. Un Român la Holllywood ” de Manuela Cernat
Muzeul de Artă
11 :30–Colocviu : Banatul Timișoarei, multi- și interculturalitate în contextele românesc și european 

MARȚI, 5 septembrie
Cinema Timiș
17:00-O soție bună (Bosnia-Herțegovina, 2016), r.Mirjana Karanovic, Competiție
20:30-Urma (Polonia, 2017), r. Agnieszka Holland, Competiție
Piața Libertății
21:00-Jurnalul mecanicului de locomotivă (Serbia, 2016), Milos Radovic, Panorama
Casa Artelor
20:30-Boema de Timișoara (România, 2001), Gheorghe Șfaițer, Viitoare Capitale Culturale Europene
Sinagoga din Cetate
16:00-Ultima primăvară pe Ada Kaleh și alte documentare vechi, Filme dedicate diversității culturale și minorităților
18:00-Fiul meu (SUA, 1939), r. Joseph Seiden, Filme idiș restaurate
20:00-Soul Exodus (Ungaria, 2016), r. Csaba Bereczi, 

MIERCURI, 6 septembrie
Cinema Timiș
15:00-Vă mulțumim că ne-ați bombardat (Austria, 2015), r. Barbara Eder, Competiție
17:00-Fără Dumnezeu (Bulgaria, 2016), r. Ralitza Petrova, Competiție
20:30-Dublu (România, 2016), r. Catrinel Dănăiață, proiecție specială
Piața Libertății
21:00-De azi înainte (Suedia-Polonia, 2015), r. Magnus von Horn, Panorama
Casa Artelor
20:30-Armânii, de la faimoșii Manakia la Nu sunt faimos (România, 2015), r. Toma Enache, Filme dedicate diversității culturale și minorităților
Sinagoga din Cetate
16:00-Mica mamă (Polonia, 1938), r. Joseph Green, Konrad Tom, Filme idiș restaurate
18:00-Ierusalimul american:evreii și San Francisco (SUA 2013), r. Marc Shaffer, Filme dedicate diversității culturale și minorităților
La Căpițe
20:30-Selecție de filme studențești prezentate la UNATC&Șuetă muzicală cu D.J. Kalu
Asfințit/ Nightfall, r. Mirona Radu
Bernard sau limitele construcției/ Bernard of the limits of construction, r. Cristian Drăgan 
Cat's Pub, r. Șerban Racovițeanu
Lacul/ The Lake, r. Ana Dascălu
Omul de pe Lună/ Man on the Moon, r. Mihnea Aliciu
Pipa, sexul și omleta/ Sex, pipe and omlette, r. Ana-Maria Comănescu 
Realscope, r.Enxhi Rista 
Skateboarding Is Not A Crime, r. Cristian Radu
Spălătoria/ The cleaning, r. Adina Diana Savin
Studiu despre anxietate/ Anxiety study, r. Isabella Szanto
Tăcerea/ Silence, r.Artur Boruzs
The Match, r. Mihai Pîrcălabu
Toate numele care încep cu C/ All the Names that Start with C, r.Isabela Von Țenț 
Vaca nu tușește/ The Cow Doesn’t Cough, r.Mihai Pavel

JOI, 7 septembrie
Cinema Timiș
15:00-Profesoara (Slovacia, 2016), r. Jan Hrebejk, Competiție
17:00-Constituția (Croația, 2016), r. Rajko Grlic, Competiție
20:30-Enclava (Serbia, 2015), r. Goran Radovanovic, Competiție
Piața Libertății
21:00-Dansatoarea (Franța, 2016), r. Stephanie di Giusto, Panorama
Casa Artelor
20:30-Altă linie (Serbia, 2016), r. Nenad Milosevici, Viitoare Capitale Culturale
20:30-Novi Sad 275 (Iugoslavia, 1969), r.Nikola Majdak, Viitoare Capitale Culturale
Sinagoga din Cetate
12:00-Căutându-l pe Schwartz (România, 2008), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea
16:00-Moștenirea lui Goldfaden (România, 2006), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea
18:00-Călătoria lui Gruber (România-Ungaria, 2009), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea
Sala 2 a Teatrului Național Timișoara
18:00-O poveste de dragoste, Lindenfeld (România, 2013), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea
20:00-Mănuși roșii (România, 2010), r. Radu Gabrea, Retrospectiva Radu Gabrea

Evenimente conexe
Casa Artelor
15:00-Prezentare Europa Creativă cu Valentina Miu
Sala 2 a Teatrului Național Timișoara
17:00-Lansare de carte, „Biografia unei opere, Radu Gabrea” de Călin Stănculescu


VINERI, 8 septembrie
Cinema Timiș
17:00-1945 (Ungaria, 2016), r. Ferenc Török, Competiție
20 :30-Cei cinci prieteni de aur (Macedonia, 2016), r. Goran Trenchovski, Competiție
Piața Libertății
21:00-Pe Calea Lactee (Serbia, 2016), r. Emir Kusturica, Panorama
Casa Artelor
20:30-Moartea lui J.P. Cuenca (Brazilia, 2015), r.Joao Paolo Cuenca, Panorama
Sinagoga din Cetate
16:00-Faraoni de beton (Bulgaria, 2010), r. Jordan Todorov, Filme dedicate diversității culturale și minorităților
18:00-Uvertura Gloriei (SUA, 1940), r. Max Nosseck, Filme idiș restaurate
Terasa Iulius Mall
21:00-Short Matters!, Selecție de scurtmetraje prezentate în parteneriat cu TIMISHORT
90 de grade spre nord/ 90 Degrees North (Germania, 2015), r.Detsky Graffam
AMALIMBO (Suedia-Estonia 2015), r. Juan Pablo Libossart
Eu nu sunt de aici/ I’m Not from Here (Chile-Danemarca-Lituania, 2015), r. Maite Alberdi & Giedrė Žickytė
Scurtă convorbire/ Small Talk (Norvegia, 2015), r. Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen
Stea căzătoare/ Shooting Star (Bulgaria-Italia, 2015), r. Lyubo Yonchev 
Un om care s-a întors/ A Man Returned (M.Britanie-Liban-Danemarca- Olanda, 2015), r. Mahdi Fleifel
Zidul/ The Wall (Belgia, 2015), r. Samuel Lampaert
Evenimente conexe
Casa Artelor
11:30-Despre scenariul de film-un dialog cu Răsvan Popescu și Alexandru Maftei
Cărturești Mercy
18:00-Lansare de carte, „Peștele cu aripi”, de Răsvan Popescu

SÂMBĂTĂ, 9 septembrie
Piața Libertății
21:00-Gala de Închidere, Proiecția filmului câștigător al secțiunii competiționale

Evenimente conexe
Casa Artelor
18:00-Lansare de carte, „Pseudokinematikos 3 : Între Viață și Filme”, de Marian Sorin Rădulescu și proiecție de scurtmetraj „Chers Amis” de Valeriu Andriuță

0 Comentarii

Adauga comentariu

Adaugă comentariu

Evenimente similare recomandate in Timişoara

Copyright © 2004-2011 Inoras.ro  •  Designed by code932.com

www.inoras.ro trafic.ro